RÓŻE SĄ PIĘKNE

Naukowcy: będą nowe leki na stwardnienie rozsiane

Naukowcy: będą nowe leki na stwardnienie rozsiane

  • Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia
  • 15-09-2009 09:02

Za dwa lata pojawią się tabletki dla chorych na stwardnienie rozsiane. Trwają też prace nad nowoczesnymi zastrzykami, które chorzy będą musieli przyjmować tylko raz w miesiącu.

Tabletki mogą zastąpić zastrzyki, które dziś są podstawą terapii w SM  - informuje Rzeczpospolita.

Na stwardnienie rozsiane zapadają młodzi ludzie w wieku 20-40 lat. Postępujące uszkodzenie tkanki nerwowej prowadzi do niepełnosprawności. SM jest chorobą autoimmunologiczną, organizm niszczy własne komórki.

- Badania nad stwardnieniem rozsianym to dzisiaj najbardziej rozwijające się pole badań w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych - mówił na kongresie Europejskiego Komitetu Badań i Leczenia Stwardnienia Rozsianego w Düsseldorfie jego przewodniczący, prof. Hans-Peter Hartung.

 

Właśnie zakończono badania III fazy leków doustnych: kladrybiny, fingolimodu, teriflunomidu. Mechanizm działania tych leków polega na modyfikacji odpowiedzi immunologicznej organizmu, co powstrzymuje „atak” na mielinę, osłonkę komórek nerwowych.

Gdy pojawią się nowe leki, pacjenci nie będą już musieli kilka razy w tygodniu przyjmować zastrzyków.  Naukowcy zapowiadają także pojawienie się nowej generacji interferonów, które będzie można podawać tylko raz w miesiącu.

Warszawa: grają na rzecz chorych na SM

  • PAP/Rynek Zdrowia
  • 23-10-2010 09:45

Koncert charytatywny SM Rock Fest, którego celem jest integracja zdrowych ludzi z chorymi na stwardnienie rozsiane obędzie się w dziś, o 17.00 w warszawski Centrum Promocji Kultury Praga-Południe.

– Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że SM może poważnie ograniczyć zdolności ruchowe młodych ludzi. Taka choroba może stać się przeszkodą w realizacji marzeń. Pomysł, aby edukować o SM podczas koncertu, jest świetny – powiedział  PAP Adam Popowicz, wokalista grupy The Pillowers.

Zagrają wschodzące gwiazdy polskiej sceny rockowej – zespoły Dianoya, NOKO, Czarny Kapelusz. Wydarzeniu będzie towarzyszyła loteria fantowa, z której dochód zostanie przekazany na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (PTSR), jednego z organizatorów projektu.

Uczestnicy koncertu będą też mogli dowiedzieć się, z jakimi problemami dnia codziennego zmagają się osoby chore na SM. Pomoże w tym symulacja komputerowa MamSM.pl. Na SM cierpi 2,5 mln ludzi na świecie, a w Polsce 50-60 tys.

– Chcemy dotrzeć do młodych ludzi, bo na SM najczęściej cierpią osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Zdecydowaliśmy się na formę koncertu, bo to muzyka jest elementem, który pomaga solidaryzować się ludziom z różnymi ideami – wyjaśnił Artur Lityński z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, pomysłodawca projektu.

Neurolodzy: są nowe leki na SM, a w Polsce nie ma dostępu do starych


Na świecie pojawiają się już nowe, skuteczniejsze leki na stwardnienie rozsiane (SM) - poważną chorobę neurologiczną, a w Polsce nie uporaliśmy się jeszcze z udostępnieniem pacjentom stosowanego od 16 lat interferonu beta - mówili neurolodzy w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak ocenił dr Andrzej Tutaj z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, dostęp do interferonu beta, czyli tzw. terapii immunomodulującej ma 5,5 proc. polskich chorych z SM. A według niektórych statystyk liczba ta jest jeszcze niższa - od 3 do 4 proc.

Jak wynika z badań europejskich pt.: Barometr SM (MS Barometer), Polska plasuje się pod tym względem na ostatnim miejscu w Europie.

Nissan 370z